Medzinárodný deň turistických sprievodcov a ich význam v cestovnom ruchu

Článok: Medzinárodný deň turistických sprievodcov a ich význam v cestovnom ruchu © Literama.sk, 21.2.2025

Turistickí sprievodcovia zohrávajú kľúčovú úlohu v rozvoji a podpore cestovného ruchu na celom svete. Ich význam bol oficiálne uznaný v roku 1987, keď Svetová federácia asociácií turistických sprievodcov (WFTGA) vyhlásila 21. február Medzinárodným dňom turistických sprievodcov. Tento významný deň sa stal globálnou platformou pre prezentáciu práce sprievodcov a ich nenahraditeľného prínosu pre cestovný ruch ako taký.

Publikované 21.2.2025
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Profesia turistického sprievodcu vyžaduje rozsiahle a komplexné znalosti z rôznych oblastí, od histórie a kultúry až po geografiu a architektúru. Profesionálni sprievodcovia musia neustále dopĺňať svoje vedomosti a prispôsobovať sa meniacim sa požiadavkám moderného sveta. V odbornej literatúre sa tejto problematike venuje značná pozornosť.  Ako uvádza prof. Ján Orieška vo svojej publikácii "Služby v cestovnom ruchu" (2010) [1], sprievodcovská činnosť predstavuje komplexný súbor služieb, ktoré vyžadujú nielen odbornú prípravu, ale aj praktické skúsenosti a neustále vzdelávanie.

Tento pohľad na profesiu sprievodcu je ďalej rozpracovaný v publikácii "Cestovní ruch: Výkladový slovník" (Zelenka a Pásková, 2012) [2], ktorý poskytuje komplexný pohľad na terminológiu a štandardy v oblasti sprievodcovskej činnosti.

V kontexte moderného cestovného ruchu, ako to definuje Gúčik a kolektív v publikácii "Cestovný ruch v ekonomike a spoločnosti" (2020) [3], sa úloha turistických sprievodcov neustále vyvíja. Nejde tu už len o poskytovanie faktografických informácií, ale aj o schopnosť interpretovať kultúrne dedičstvo pútavým a interaktívnym spôsobom. Sprievodcovia musia disponovať nielen rozsiahlymi vedomosťami, ale aj komunikačnými a organizačnými schopnosťami.

Medzinárodný deň turistických sprievodcov na Slovensku

Na Slovensku sa do osláv Medzinárodného dňa turistických sprievodcov vo februári aktívne zapája viacero miest, každé s vlastným jedinečným kultúrnym a historickým dedičstvom. Bratislava, ako hlavné mesto, zvykne ponúkať bohatý program prehliadok svojho historického centra, kde sprievodcovia prezentujú nielen známe pamiatky, ale aj menej známe miesta a zákutia mesta. Podobne aj ďalšie mestá ako napríklad Banská Štiavnica, Bardejov či Košice každoročne pripravujú špeciálne prehliadky, ktoré umožňujú návštevníkom hlbšie spoznať ich kultúrne dedičstvo.

Medzinárodný deň turistických sprievodcov nie je len oslavou profesie, ale aj príležitosťou na vzdelávanie verejnosti. Bezplatné prehliadky, ktoré sa v tento deň konajú, umožňujú obyvateľom i návštevníkom lepšie spoznať svoje mesto a jeho históriu. Pre sprievodcov je to zároveň príležitosť predstaviť svoju prácu širšej verejnosti a poukázať na význam kvalifikovaného výkladu pri spoznávaní kultúrneho dedičstva.

Slovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu (SSSCR) pravidelne organizuje a podporuje aktivity spojené s týmto medzinárodným dňom. Ich činnosť prispieva k zvyšovaniu povedomia o dôležitosti kvalifikovaných sprievodcov v cestovnom ruchu. Zväz cestovného ruchu SR (ZCRSR) tiež zdôrazňuje význam sprievodcovskej činnosti pre rozvoj turizmu a zachovanie kultúrneho dedičstva.

Turistický sprievodcovia v knižnej podobe

Historický vývoj sprievodcovskej činnosti je úzko spätý s vydávaním máp a knižných turistických sprievodcov, známych ako bedekre. Tento termín pochádza od mena významného nemeckého vydavateľa Karla Baedekera, ktorý v roku 1827 začal vydávať prvé moderné turistické príručky. Bedekre sa stali významnými pomocníkmi v cestovnom ruchu a položili základy pre komplexnejší a systematický popis turistických destinácií.

Na Slovensku má tradícia turistických sprievodcov bohatú históriu - už v 19. storočí vznikali prvé bedekre v nemčine a maďarčine, ktoré opisovali územie dnešného Slovenska, najmä oblasť Vysokých Tatier a významných kúpeľných miest.

V súčasnosti, napriek dostupnosti digitálnych informácií a mobilných aplikácií, zostávajú knižní turistickí sprievodcovia dôležitým nástrojom v cestovnom ruchu. Ako poznamenáva Gúčik a kolektív (2006) [2], kvalitné turistické príručky poskytujú overené, systematicky usporiadané informácie a často zachytávajú aj menej známe aspekty destinácií, ktoré by mohli uniknúť pozornosti pri bežnom internetovom vyhľadávaní. Profesionálni sprievodcovia často čerpajú z týchto zdrojov pri príprave svojich výkladov, pričom ich dopĺňajú o vlastné znalosti a aktuálne informácie.

Odkaz

Profesionálni turistickí sprievodcovia zohrávajú dôležitú úlohu aj v oblasti zachovania a šírenia kultúrneho dedičstva. Prostredníctvom svojich výkladov pomáhajú uchovávať historické príbehy a tradície pre budúce generácie. Ich práca prispieva k udržateľnému rozvoju cestovného ruchu a k ochrane kultúrnych a historických hodnôt našich miest.

Medzinárodný deň turistických sprievodcov tak predstavuje významný míľnik v uznávaní tejto profesie a jej prínosu pre spoločnosť.

Zdroje:

  1. ORIEŠKA, Ján. 2010. Služby v cestovnom ruchu. 1. časť. Banská Bystrica: Dali-BB. ISBN 978-80-89090-93-8
  2. ZELENKA, Josef a PÁSKOVÁ, Martina. 2012. Výkladový slovník cestovního ruchu. Praha: Linde. ISBN 978-80-7201-880-2
  3. GÚČIK, Marian a kol. 2020 Cestovný ruch v ekonomike a spoločnosti. ISBN 978-80-5710-273-1
Publikované 21.2.2025
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Kniha: Trilógia: Turistické Slovensko (v obale) - 1. vydanie - Adam Frkáň; Ján Lacika; Milan Lackovič; Pavel Forgáč

Trilógia: Turistické Slovensko (v obale)

SVK Slovensky 2024/05Adam Frkáň; Ján Lacika; Milan Lackovič; Pavel ForgáčDAJAMAMapy

43,14

Máme vo veľkosklade

Knihy v kategórii Turistickí sprievodcovia (1928)

Turistickí sprievodcovia

kategória

1928 titulov